Bluetooth brezžična povezava

Bluetooth je brezžična povezava, ki se uporablja za izmenjavo podatkov med napravami na krajši razdalji. Najpogosteje ima domet do okrog 10 m in uporablja UVF radijske valove v ISM razponu med 2.402 GHz do 2,48 GHz. Najpogosteje se uporablja kot alternativa žičnim povezavam med prenosnimi napravami kot so npr. telefoni, tablice in prenosniki ter brezžičnimi slušalkami, avtomobili, tipkovnicami in miškami.

Prednosti Bluetooth povezave

Glavna prednost tehnologije je brezžično povezovanje,  ki omogoča preprost prenos podatkov med različnimi napravami brez uporabe kabla. Bluetooth je tudi univerzalno združljiv, saj ga podpira večina sodobnih naprav, kar omogoča enostavno povezovanje med napravami. Energija, ki jo potrebuje za povezavo, sploh z uvedbo BLE (Bluetooth Low Energy), je izjemno nizka in ne povzroča velike porabe baterije. To je tudi eden od razlogov razcveta pametnih in športnih ur, radarskih luči za kolesarje in različnih drugih senzorjih.

Katere pomanjkljivosti ima Bluetooth?

Bluetooth ima kljub svoji uporabnosti in enostavnosti uporabe nekatere pomanjkljivosti. Prva taka je hitrost prenosa podatkov, ki je bistveno nižja od npr. WiFi tehnologije. Deluje na razdalji približno 10 metrov, kar lahko omejuje njegovo uporabo v večjih prostorih. Bluetooth tehnologija lahko tudi predstavlja tveganje za morebitne varnostne grožnje, kot so hekerski napadi ali vdori.

Bluetooth je postal ključni del sodobnega brezžičnega povezovanja in je postal, ki omogoča preprost prenos podatkov med napravami. Veliko perifernih naprav je (npr. mišk in tipkovnic) sedaj podpira ta način povezave. Nepogrešljiv je tudi v vozilih za varnejše telefoniranje, slušalkah in tudi v športu (npr. kolesarstvo in tek) za povezovanje raznih senzorjev.

Kaj so različne verzije Bluetooth-a?

Bluetooth 1.x je prvotna različica tehnologije, ki je bila predstavljena leta 1999. Omogočala je osnovno brezžično povezovanje med napravami ampak z zelo omejeno hitrostjo prenosa podatkov.

Bluetooth 2.0 + EDR je bil uveden leta 2004 in je prinesel izboljšano hitrost prenosa podatkov in EDR (Enhanced Data Rate) za bolj učinkovite prenose.

Bluetooth 3.0 + HS je bil predstavljen leta 2009 in je omogočal še hitrejši prenos z uporabo tehnologije Wi-Fi.

Bluetooth 4.0 različica je bila predstavljena leta 2010 in prinaša BLE (Bluetooth Low Energy), ki omogoča zelo nizko porabo energije, primerno za pametne naprave in senzorje.

Bluetooth 4.1 iz leta 2013 je prinesla izboljšano stabilnost povezav med napravami ter optimizacijo za IoT in pametne domove. Leto kasneje je prineslo verzijo Bluetooth 4.2, ki poskrbi za bolj varno in učinkovito povezovanje ter večjo zasebnost uporabnikov.

Bluetooth 5.0 predstavijo leta 2016 in ponuja boljši doseg, hitrejše prenose in izboljšane zmogljivosti za pametne domove, igralne naprave in avtomobilske tehnologije.

Bluetooth 5.1 iz leta 2019 izboljša natančnost lokacije in sledenje s tehnologijo Direction Finding.

Bluetooth 5.2 je bil uveden leta 2020 in je nadalje izboljšal zmogljivost povezovanja in varnost.

Starejše naprave z verzijami 2.0 ali 3.0 so kompatibilne z novejšimi verzijami, a mogoče ne morejo izkoristiti vseh funkcij in prednosti novejših verzij Bluetooth tehnologije. V takih primerih se lahko pojavi omejena hitrost prenosa podatkov ali druge omejitve.

B2B

Izdelki so namenjeni samo partnerjem v nadaljnji prodaji.

Prijava za partnerje je dostopna na povezavi.